Podróżowanie może być same w sobie wystarczająco stresujące, ale gdy masz celiakię, może być bardzo kłopotliwe. Osoby z celiakią muszą przestrzegać restrykcyjnie diety bezglutenowej, a przebywanie z dala od domu i zakupy
w nieznanych sklepach z żywnością oraz znalezienie bezglutenowych restauracji może być trudne. Poniżej przygotowałam niezbędne wskazówki dla osób na diecie bezglutenowej podczas podróży.

Na szczęście osoby z celiakią nie są zmuszone do pozostania w domu. Jeśli lubisz podróżować to, to, że jesteś na diecie bezglutenowej nie musi być przeszkodą. Dobry plan i przygotowanie pomogą Ci uniknąć spożycia glutenu.

WSKAZÓWKI:

1. Dowiedź się czy miejsce w którym masz się zatrzymać (hotel, pensjonat, ośrodek), oferuje bezglutenowe posiłki.

Jeśli możesz wybrać sobie zakwaterowanie, wybierz miejsce, które zaspokaja twoje potrzeby żywieniowe, oferuje menu bez glutenu, lub ma aneks kuchenny, który pozwoli Ci przechować i przygotować jedzenie. Bardzo pomocna może być nawet mikrofalówka lub mała lodówka zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi, które są na diecie bezglutenowej.

3. Podczas zakupów bezglutenowych produktów spożywczych zwracaj szczególną uwagę na etykiety umieszczone na opakowaniach, różne kraje mają różne zasady dotyczące znakowania żywności.

4. Jeśli nie masz pewności, czy menu restauracji jest bezglutenowe, zapytaj o to kelnera. Poproś o szczegółowe informacje jak jest przygotowane twoje danie. Jeśli jesteś bardzo wrażliwy na gluten, zapytaj o naczynia i garnki używane do przygotowania potraw.
Innym rozwiązaniem jest pokazywanie w restauracjach karty wyjaśniającej chorobę trzewną (celiakię) i jej niezbędnych ograniczeń dietetycznych /card explaining celiac disease/. Może ona być pomocna, jeśli nie znasz języka lub nie możesz rozmawiać z szefem kuchni. W chwili obecnej możesz znaleźć takie karty w internecie przetłumaczone na około 54 różnych języków. Link pod którym znajdziesz karty: TUTAJ

5. Przed wyjazdem spróbuj się dowiedzieć czy miejsce do którego podróżujesz ma jakąś grupę wsparcia. Stowarzyszenie może być doskonałym źródłem informacji na temat tego gdzie można bezpiecznie i bezglutenowo zjeść oraz zrobić zakupy. Ktoś kto mieszka w miejscu dokąd podróżujesz może mieć bardzo cenne rady i wskazówki.

6. Już w domu możesz zainstalować sobie aplikacje, w których możesz na miejscu wyszukać bezglutenowe restauracje i miejsca, przykłady zagranicznych aplikacji: Find Me Gluten Free, The GlutenfreeRoads.

7. Jeśli jest to możliwe zapakuj i zabierz ze sobą jedzenie. Pomocne są przekąski bezglutenowe krakersy, precle, ciastka. Bułki lub chleb z którego możesz później przygotować kanapki, tuńczyk w puszce, konserwy, pasztet w słoiczku, gotowe zupki w proszku. Nawet jeśli uważasz, że nie będzie ci to potrzebne czasami zdarzają się nieprzewidziane opóźnienia lub zdarzenia, pozostawiając cię głodnym bez dostępu do bezglutenowej żywności.

8. Podróż samolotem: poproś z wyprzedzeniem o bezglutenowy posiłek i poinformuj o tym stewardesę jak wejdziesz na pokład samolotu. Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymasz posiłku lub zostanie zanieczyszczony glutenem, powinieneś mieć swój własny zapakowany w torbie podręcznej, zwłaszcza jeśli podróż jest bardzo długa. Warto mieć również ze sobą dobre przekąski w czasie podróży do lotniska i odprawy tj. ciastka, świeże owoce, precelki, wafle. Jeśli okaże się, że linia lotnicza nie przygotowuje bezglutenowych potraw, zjedź bezglutenowy posiłek przed podróżą.

9. Podróż pociągiem lub samochodem: również weź ze sobą bezglutenowe przekąski i owoce, możesz zapakować także obiad w plastikowy pojemnik. W termicznej torbie lub lodówce zabierz ze sobą wędliny, sery, jogurty itp.

Zaplanuj to wszystko. Przy odrobinie planowania z wyprzedzeniem oraz przy niektórych środkach ostrożności, nie będziesz musiał/a martwić się o jedzenie bezglutenowe, a to sprawi, że podróż będzie bardzo przyjemna.

Podsumowanie:

  1. Dobrze przygotuj się przed podróżą – zaplanuj.
  2. Poszukaj stowarzyszenia.
  3. Wydrukuj sobie zalaminowane karty /card explaining celiac disease/.
  4. Zapakuj sobie swój awaryjny bezglutenowy pakiet, przekąsek i kanapek, które będą dostępne podczas podróży.
  5. Ciesz się podróżą!

Jeśli tekst był pomocny zachęcam do udostępniania, niech więcej osób dowie się jak sobie radzić podczas podróży.

DIETA BEZGLUTENOWA W PODRÓŻY
5 (100%) z 1 ocen

Wydrukuj