Blog

Prosty biszkopt z plasterkami jabłek, doskonały na każdą okazję. Biszkopt można wykorzystać również do tortu. Zamiast jabłek dobrze sprawdzają się również inne owoce.

26/05/2019
Czytaj dalej

Jeśli chcesz przypomnieć sobie smak pysznych miękkich kajzerek, ten przepis na bezglutenowe bułki jest dla Ciebie. Przepis dostępny po zalogowaniu.

25/04/2019
Czytaj dalej

Zajączek w smaku przypomina babkę piaskową. Można bardzo ładnie udekorować stół wypiekanymi zajączkami. Nie masz formy ? Upiecz ciasto w zostawiając w foremkach do pieczenia w kształcie zajączków.

18/04/2019
Czytaj dalej

Podróżowanie może być same w sobie wystarczająco stresujące, ale gdy masz celiakię, może być bardzo kłopotliwe. Osoby z celiakią muszą przestrzegać restrykcyjnie diety bezglutenowej, a przebywanie z dala od domu i zakupy
w nieznanych sklepach z żywnością oraz znalezienie bezglutenowych restauracji może być trudne. Poniżej przygotowałam niezbędne wskazówki dla osób na diecie bezglutenowej podczas podróży.

08/01/2019
Czytaj dalej

Celiakia (choroba trzewna) to choroba genetyczną o charakterze autoimmunologicznym jest związana z nietolerancją glutenu.

Chociaż utrata masy ciała jest tradycyjnie uważana za jeden z klasycznych objawów celiakii, badania wskazują, że zarówno dorośli, jak i dzieci mogą mieć nadwagę lub otyłość w momencie rozpoznania.

05/12/2018
Czytaj dalej

Łatwe do wyrobienia, miękkie i elastyczne ciasto na pizzę z łatwością rozciąga się jak włoska pizza, spróbuj mojego przepisu.

02/12/2018
Czytaj dalej