Na podstawie rozporządzenia (UE) 2015/2283 owady uznawane są za nową żywność, która może zostać wprowadzona do obrotu na rynku w UE tylko wówczas, gdy uzyska stosowne zezwolenie Komisji Europejskiej i zostanie włączona do unijnego wykazu dozwolonej nowej żywności zawartego w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/2470. Zanim podmiot zainteresowany wprowadzeniem na rynek w UE nowej żywności uzyska stosowne zezwolenie musi wystąpić do Komisji Europejskiej o wydanie takiego zezwolenia.
Nowa żywność tj „owady” oznaczają żywność składającą się, wyekstrahowaną lub produkowaną z owadów lub ich części, w tym z dowolnych stadiów rozwoju owadów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, w odniesieniu do których w stosownych przypadkach wydano zezwolenie zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283, i które wymieniono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/2470.
Obecnie dozwolone są cztery owady:
- Suszone larwy Tenebrio molitor (mącznik młynarek);
- Zamrożone, suszone i sproszkowane formy Locusta migratororia (szarańcza wędrowna);
- Zamrożone, suszone i sproszkowane formy Acheta domesticus (świerszcz domowy)
- Alphitobius diaperinus (pleśniakowiec lśniący).
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przeprowadza obecnie oceny bezpieczeństwa kolejnych ośmiu owadów.
Niektóre owady wykorzystywane są w przemyśle spożywczym np. jako naturalny czerwony barwnik E120 bardziej znany jako koszenila, kwas karminowy lub karmina pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych odwłoków lub jaj czerwców kaktusowych.
Znakowanie
Nazwy owadów muszą znajdować się w wykazie składników na paczkowanej żywności. Komisja stwierdziła, że oprócz łacińskich nazw owadów znajdujących się na liście składników, w przypadku produktów spożywczych wymagane będzie etykietowanie.
Jeśli produkt zawiera dodatek owadów taka informacja musi zostać umieszczona na etykiecie.
Komisja EU uwzględniła kampanię prowadzoną przez Światowe Forum Ekonomiczne i inne organizacje na rzecz ograniczenia spożycia mięsa i zwiększenia spożycia owadów.
Czy powinniśmy jeść insekty?
To zależy od konsumentów, czy chcą jeść owady, czy nie. Wykorzystanie owadów jako alternatywnego źródła białka nie jest niczym nowym, a owady są regularnie spożywane w wielu częściach świata.
Czy taka żywność jest bezpieczna?
Tak. Nowa żywność może zostać dopuszczona tylko wtedy, gdy nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.
Czy mogą występować jakieś problemy zdrowotne po spożyciu takiej żywności?
Tak. Według EFSA alergie pokarmowe stanowią ważny problem zdrowia publicznego, dotykając około 2–4% dorosłej populacji i do 8–9% dzieci. Przepisy UE dotyczące etykietowania żywności określają listę 14 alergenów, które należy oznaczyć (np. jaja, mleko, ryby, skorupiaki, gluten itp.). Ma to na celu umożliwienie osobom z alergiami pokarmowymi uzyskania informacji, czy produkty zawierają składniki, na które są uczulone. EFSA stwierdza, że spożywanie ocenianych białek z owadów może potencjalnie prowadzić do reakcji alergicznych. Może tak być w szczególności w przypadku osób z istniejącą wcześniej alergią na skorupiaki, w niektórych przypadkach mięczaki. Dodatkowo alergeny z paszy (np. gluten) mogą przedostawać się do spożywanego owada. Na opakowaniu musi być więc informacja, że „składnik może powodować reakcje alergiczne u konsumentów ze stwierdzoną alergią na skorupiaki, mięczaki i roztocza”. Tak samo jak w przypadku innych alergenów, które mogą znajdować się w produkcie nawet w śladowych ilościach.
Zaloguj się by zostawić komentarz