Rozpoczyna się badanie kliniczne leku opracowanego w celu poprawy kontroli celiakii – 2 faza.
Poszukiwane są osoby z celiakią do badania klinicznego.
FutureMeds prowadzi program badania klinicznego dot. celiakii. Osoby, które są zainteresowane poznaniem szczegółów i zapisaniem się na badanie, proszone są o kontakt z infolinią +48 71 300 39 89.
Główne kryteria kwalifikacji to:
- wiek – powyżej 18 lat
- celiakia/ choroba trzewna/ enteropatia glutenozależna – stwierdzona na podstawie biopsji.
Link do zapisu na badania: TUTAJ
Dzwonimy pod wskazany numer lub zapisujemy się przez formularz i zostajemy umówieni na bezpłatną konsultację, podczas której lekarz omówi założenia prowadzonego programu, możliwości kwalifikacji oraz odpowiada na dodatkowe pytania.
Pacjenci, którzy zdecydują się na udział w badaniu klinicznym, zyskają możliwość bezpłatnego leczenia i zostaną otoczeni bezpłatną opieką medyczną.
Jestem po rozmowie z lekarzem:
- Trwają zapisy na badania.
- Badanie jest w Krakowie, zwracane są koszty dojazdu.
- Jest 6 wizyt i ostatnia 7 po zakończeniu badania.
- Głównym celem badania jest sprawdzenie, jak lek działa w celu zmniejszenia objawów związanych z celiakią i poprawy uszkodzenia jelita cienkiego spowodowanego ekspozycją na gluten u badanych osób z celiakią.
- Enzym jest przeznaczony do rozkładania białek glutenowych w żołądku. Jest wysoce specyficzny, rozkłada części glutenu, które powodują uszkodzenia w jelicie cienkim osób z celiakią.
- Podczas pierwszej fazy badań nie stwierdzono żadnych uciążliwych powikłań.
Enzym rozkładający gluten.
Pod koniec bardzo udanej fazy 1 badania klinicznego w 2020 r. Duży międzynarodowy producent leków o silnej pozycji na rynku chorób przewodu pokarmowego kupił lek. W 2021 firma przeprowadziła badania i test zakończył się sukcesem. Lek to nowa endopeptydaza, opracowywana do leczenia pacjentów z celiakią.
Teraz się badanie kliniczne fazy 2 w celu zbadania enzymu trawiącego gluten, jako potencjalnego leczenia celiakii.
Zakończone sukcesem badania kliniczne – faza 1.
Badanie kliniczne faza 1 testowały bezpieczeństwo i tolerancję. Uczestnicy z celiakią i bez celiakii spożywali różne ilości glutenu, aby zobaczyć, ile glutenu rozkłada lek. Kiedy uczestnicy spożyli 3 gramy glutenu (co odpowiada mniej więcej dwóm kromkom chleba), lek rozkładał 98% glutenu. Wnioski po 1 fazie badań są takie, że enzym jest dobrze tolerowany oraz szybko i skutecznie rozkłada duże ilości glutenu. Na razie enzym jest przeznaczony do stosowania w połączeniu z dietą bezglutenową, w celu ochrony przed zanieczyszczeniem krzyżowym i przypadkowym spożyciem glutenu. Jednak jest iskierka nadziei, że osoba z celiakią będzie mogła spożywać gluten, po spożyciu określonej dawki leku. Musimy poczekać na zakończenie badań.
Trwają zapisy na badania kliniczne – 2 faza.
Badanie kliniczne obecnie jest w 2 fazie badań ma na celu sprawdzenie, jak enzym zmniejsza objawy i uszkodzenia spowodowane ekspozycją na gluten w jelicie cienkim w porównaniu z placebo. Uczestnicy będą przyjmować lek w postaci tabletek kilka razy dziennie i wypełniać dzienny dziennik objawów. Uczestnicy badania będą spożywali również batonik, który czasami będzie zawierał niewielką ilość glutenu (dozwoloną), podobnie jak w przypadku kontaktu krzyżowego z glutenem. Te sporadyczne ekspozycje na gluten mają na celu naśladowanie tego, co osoba z celiakią może przypadkowo napotkać w swoim codziennym życiu/w jadłospisie. Gwarantuje to, że badany lek będzie testowany pod kątem rzeczywistej ekspozycji na gluten i że jakakolwiek poprawa objawów lub uszkodzenia jelita cienkiego będzie spowodowana badanym lekiem.
Bardzo się cieszę z tych wiadomości.
Zapisz się na mój Newsletter żeby być na bieżąco.
Dr Wioleta Zysk
Link do książki: ,,Życie bez glutenu” – https://wioletazysk.pl/kategoria-produktu/ksiazki/
Zaloguj się by zostawić komentarz