8 niezwykle ważnych wskazówek, jak możesz pomóc swojemu przyjacielowi z celiakią.
Zanim jednak przeczytasz wskazówki:
“Dziękuję!” jesteś wspaniałym przyjacielem.
Wspierasz bliską Ci osobę w czasie, kiedy większość osób obawia się go gościć i kiedy twój przyjaciel boi się jeść poza domem.
8 wskazówek
1. Edukacja.
Pierwszą rzeczą jest edukacja, poczytaj czym jest celiakia, jakie są objawy. Jakie produkty są dozwolone na diecie bezglutenowej, jakie są zabronione, jak uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego żywności.
Czym więcej przeczytasz, tym więcej wsparcia będzie mogła otrzymać od ciebie bliska osoba. Bardzo pomocna może okazać się odrobina dodatkowej cierpliwości z twojej strony.
2. Przygotujcie coś wspólnie.
Ustalcie menu, zróbcie razem zakupy. Zakupy wyglądają zupełnie inaczej niż u osoby, która nie musi być na diecie… jest czytanie etykiet, branie każdego produktu do ręki i sprawdzanie czy na pewno jest bezpieczny, szukanie naturalnie bezglutenowych produktów, szukanie bezglutenowych nowości. Zakupy trwają dłużej, ale dzięki temu jest pewność, że został dokonany właściwy wybór.
Wspólne gotowanie to świetna zabawa. Nauczysz się w praktyce w jaki sposób przygotowuje się bezpieczne dla osoby z celiakią potrawy. Twój przyjaciel nie będzie miał obaw, że coś może mu zaszkodzić, ponieważ dokładnie wszystko omówicie i przygotujecie wspólnie. Niektóre dania są naturalnie bezglutenowe i w smaku nie czuć różnicy. Wystarczy tylko wymienić czasami jeden składnik i zadbać o to, aby w kuchni nie doszło do zanieczyszczenia krzyżowego.
3. Twój przyjaciel będzie Twoim gościem?
Jeśli zapraszasz swojego przyjaciela do siebie do domu, zadzwoń zapytaj, jak chciałaby, żeby to wyglądało. Czy chce coś przynieść, czy może razem coś przygotujecie.
Jeśli chcesz zrobić mu niespodziankę kup produkty, które są dla niego bezpieczne i zawierają informację na opakowaniu: produkt bezglutenowy. Jak przyjdzie pokaż mu co udało Ci się kupić i razem zdecydujcie, jak serwować te produkty. Wcześniejsze rozpakowanie produktu może spowodować, że produkt zostanie zanieczyszczony glutenem.
Zastanawiasz się jak to możliwe?
Zakładamy, że przygotowujesz pizzę: Kupujesz bezglutenową mąkę, wyrabiasz ciasto w misce (miska może być źle umyta i już jest niebezpieczeństwo zanieczyszczenia). Jeśli nawet miska jest bardzo czysta, bo była dokładnie umyta i wyparzona w dalszym etapie przygotowywania okazuje się, że używasz drewnianego wałka do rozwałkowania pizzy, na którym są resztki Twojej mąki. Składniki, które układasz na pizzy również mogą zawierać gluten.
Kolejny przykład: chcesz zrobić kanapki dla Twojego przyjaciela. Wyjmujesz bezglutenowe bułki z opakowania, kładziesz na swoją deskę i kroisz (na desce mogą być niewidoczne gołym okiem okruchy z chleba i produkt staje się zanieczyszczony). Używasz tego samego noża, którym przed chwilą był krojony Twój chleb, następnie smarujesz bułki masłem, którym wcześniej smarowałeś swoje kanapki (w maśle mogą być okruchy Twojego chleba). I nawet jeśli położysz bezglutenową wędlinę okazuje się, że warunki przygotowania bezglutenowej kanapki sprawiły, że nie jest ona całkowicie bezglutenowa. Gdy Twój przyjaciel przyjdzie dokładnie zapyta o proces przygotowywania tego produktu. Zwykle słyszy nie martw się wszystko jest bezglutenowe, po czym okazuje się, że przygotowany produkt nie jest bezpieczny z powodu zanieczyszczeń. Te sytuacje są standardowe, więc lepiej poczekaj, przygotujcie coś razem. Nie stawiaj swojego bezglutenowego przyjaciela w niezręcznej sytuacji. Na pewno będzie wdzięczny.
Bardzo często również zdarza się, że bezglutenowe ciasteczka są położone na tym samym talerzu obok ciastek z glutenem, osoba z celiakią nie może już tego jeść! Jest to już zanieczyszczony glutenem produkt.
4. Restauracja.
Jeśli zapraszasz swojego przyjaciela do restauracji, szukaj miejsca z bezglutenowym menu. Powiedz mu o tym, a on wcześniej zadzwoni i upewni się, czy na pewno będzie mógł z Tobą zjeść.
5. Nie obrażaj się.
Kiedy przygotowałeś coś, a Twój bezglutenowy przyjaciel zadaje Ci kolejne pytanie, jak został przygotowany posiłek czy garnek na pewno był czysty, czy dodawałeś przyprawy, czy kroiłeś to czystym nożem itp. nie chodzi o Ciebie chodzi o zdrowie Twojego przyjaciela.
Twojemu przyjacielowi na pewno jest trudno odrzucać jedzenie, nad którym tak ciężko pracowałeś, ale nie denerwuj się tylko wysłuchaj i postaraj się zrozumieć.
6. Zapakowana przekąska.
Po prostu zapewnij swojemu przyjacielowi zapakowaną przekąskę. Nie będzie musiał wtedy zadawać Ci pytań czy na pewno jedzenie jest bezpieczne, czy nie leżało blisko chleba i jak było przygotowywane. Aby kupić bezglutenowe produkty nie musisz chodzić do specjalistycznych sklepów są już dostępne w sklepach spożywczych, nawet występują na stacjach benzynowych. Kup zapakowany produkt.
7. Prezenty w formie jedzenia.
Nie przynoś osobie na diecie bezglutenowej prezentów w postaci własnoręcznie upieczonych bezglutenowych wypieków, w twojej kuchni może dochodzić do zanieczyszczenia krzyżowego! Twój przyjaciel docenia Twoje starania, ale spożycie takiego posiłku jest dla niego bardzo niebezpieczne i może spowodować bardzo bolesne dolegliwości.
8. Nie częstuj bezglutenowego przyjaciela swoim jedzeniem.
Spożywanie “bezglutenowego jedzenia” przygotowywanego przez przyjaciół lub rodzinę, które nie są na diecie bezglutenowej będzie zawierało gluten. Zaproponuj swojemu bezglutenowemu przyjacielowi, żeby zabrał ze sobą swoje jedzenie. Radzenie sobie z nieświadomymi przyjaciółmi i krewnymi może być bardzo stresujące dla osoby z celiakią.
Nie pytaj, co by się stało, gdyby Twój przyjaciel zjadł gluten.
Nie informuj swojego przyjaciela, że jeśli zje kawałek to na pewno mu nie zaszkodzi.
Nie pouczaj go na temat diety bezglutenowej.
Jeśli nie wiesz, czy produkt, który oferujesz swojemu przyjacielowi jest w 100 % bezglutenowy, nie proponuj go, nie zachęcaj do próbowania.
Nie zadawaj pytań, które wydają się wątpić w diagnozę i leczenie Twojego przyjaciela. Jeśli masz trudności ze zrozumieniem, że jedyną dostępną metodą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa to poczytaj o tym.
Chcesz naprawdę zaimponować swoim bezglutenowemu przyjacielowi? Może jest to jakaś wyjątkowa osoba, którą chciałbyś poznać lepiej? Po prostu zapytaj co lubi jeść, co możesz kupić, porozmawiaj.
Zaloguj się by zostawić komentarz