Szacuje się, że w Europie 1 na 20 dzieci cierpi na alergię na co najmniej 1 pokarm.

Według Word Allergy Organization termin alergia odnosi się do reakcji nadwrażliwości zapoczątkowanej przez mechanizmy immunologiczne.

Od czego zacząć?

1. Wizyta u lekarza internisty. Po wstępnym rozpoznaniu Alergii pacjent otrzymuje skierowanie do poradni specjalistycznej (poradni alergologicznej). Jeśli lekarz zaznaczy na skierowaniu pilne, pacjent zostaje przyjęty w poradni prawie bez oczekiwania w kolejce.

2. Poradnia Alergologiczna (ja wybrałam Szpital Banacha w Warszawie – można wybrać dowolną poradnię alergologiczną). Po otrzymaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, trzeba zapisać się do alergologa.

3. Na wizycie alergolog przeprowadza wywiad, dlatego najlepiej przed wizytą prowadzić dziennik żywienia i obserwować na jaki produkt jest uczulenie, jakie są objawy, wszystko zapisać. Alergolog na podstawie rozmowy kieruje pacjenta na badanie skórne lub z krwi. Jeśli pacjent ma silne objawy alergii np. wstrząs anafilaktyczny, duszności itp. lekarz zleca oznaczenia IgE w surowicy.

4. Kolejny dzień to pobranie krwi.

5. Czas oczekiwania na wynik około 6 – 8 tygodni.

6. Najlepiej od razu po pobraniu krwi, zapisać się do alergologa ponownie, aby skonsultować wyniki.

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących ryzyko podejrzenia alergii należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który daje skierowanie do poradni alergologicznej. Alergolog diagnozując alergię i ustala, jak należy ją leczyć.

Diagnozowanie Alergii przez NFZ oceniam bardzo dobrze, jedyny minus to czas oczekiwania na wyniki.

Wydrukuj